Matematik Öğreniyoruz.com
AnaSayfa Editör Sayın Veli Stratejiler Rehberlik Tenefüs İletişim

MATEMATİK ÖĞRENME

 

matemATİK ÖĞRENme
        İnsanların başarabildikleri şeyleri severek yaptıkları ve yapmakta zorlandıkları şeylerden ise uzaklaştıkları herkesçe bilinen bir gerçektir. Kişilerin sahip olduğu zekâ türleri; öğrenme sürelerini, başarı derecelerini ve bunlara ayırdıkları zamanı müspet veya menfi şekilde etkilemektedir. Mesela: Hafızası kuvvetli olan ve olaylar arasında bağlantı kurmayı seven bir öğrenci, tarih dersine konsantre olabilmekte, derse iştirak edebilmekte dolayısıyla bu süreç onun başarıya ulaşmasını sağlamaktadır. Eldeki veriler yardımıyla temel işlemlerden faydalanarak problem çözmeyi, istenilen sonuca ulaşmayı seven bir öğrenci, bunu becerebildikçe üzerine gider, ona zaman ayırır ve buna bağlı olarak da matematiğin esrarengiz dünyasının kapısını aralar.
        Öğrenci öğrenim hayatının büyük bölümünde matematik dersi ile karşı karşıya gelir, bu karşılaşmalarda iyi netice alabiliyorsa ona olan ilgisi gelişerek devam eder, kötü netice alması halinde kendi dünyasında matematik sayfasını kapatır; ta ki yeni bir sınavda mecburi bir karşılaşma olana dek.
        Peki, matematik öğrenmek bizim ne işimize yarar? Hayatta nerelerde kullanılır? Bu soruların cevabını kısaca şöyle verebiliriz: İşletme, iktisat, mühendislik dalları, bilgisayar programlama. . . diye devam edebileceğimiz alanlarda, çok temel ve oldukça önemli uygulamalarda matematikten yararlanılır: Bu kadar geniş branşları matematikten ayrı düşünmek mümkün değildir. Ancak bu konularda orta öğretim hayatında bilgi sahibi olunmadığından yanlış kanaatlere sahip olunuyor. Her ne kadar fark etmesek de matematiğin bize kazandırdığı özellikler de vardır. Matematik dersinde başarılı olabilen bir kişi problemlere ve hayatın bütününe farklı yönlerden bakabilmeyi ve hızlı düşünebilmeyi öğrenmiştir. Bu da bize hayatımızda karşılaştığımız durumlar üzerinde değişik bakış açılarına sahip olabilme ve kısa sürede alternatifleri değerlendirebilme kabiliyeti kazandırmaktadır.
         Matematik yapabilen ve yapamayan öğrencileri şöyle tasnif etmek yanlış olmaz: Matematik öğrenmede bir iki çaba harcayıp “Bu iş oldukça zor, bana göre değil” kanısına varanlar, “kuralları bilince kolaymış, zevkli oluyor” diyenler. İlk gruptakiler matematik kelimesinin ilk iki hecesi olan “Matem” kelimesini matematik ile özdeşleştiriyor. İkinci gruptakiler ise matematik kelimesinin son iki hecesi olan “Atik” kelimesiyle bu dersi özdeşleştiriyor. Bu dersi ilk kısma fazla takılmadan ikinci kısma geçiş yapabilenlerin başarabildiğini görüyoruz.
Peki, matematik öğrenmede nasıl bir yol izlenmeli? Size birkaç püf nokta:
·         Matematik herkes tarafından belli düzeylerde öğrenilebilir, kişisel özellikler (zeka türünüz, belli bir temele sahip olma . . .) sadece sizin öğrenmenizin derecelerinde etkili olur.
·         Dersin önemli noktaları, temel bilgiler, özel çözüm metotları, derste öğretmenden dikkatli dinlenmeli.
·         Dinlenilen ders fazla zaman geçmeden tekrar edilmeli.
·         Çözümlü sorular incelenmeli, çözümler kapatılarak çözüme ulaşılmaya çalışılmalı.
·         Tabi bu aşamada zorluklarla karşılaşılabilir, anlamakta, kavramakta zorlandığınız yerleri, çözemediğiniz soruları kısa bir süre içerisinde halletmek için arkadaşlarınızdan, öğretmenlerinizden yardım almada çekingen davranmamalısınız. Başka bir ifade ile işin peşini bırakmamalısınız.
·         Bu süreçlerden sonra konuyu soru çözümleriyle pekiştirmeli, konuya hâkimiyetinizi sağlamalısınız.
·         Konuyu artık öğrendiniz diyebiliriz ama belirli aralıklarla konuya tekrar dönüp, soru çözmeniz bilgilerinizi kalıcı kılacaktır.
Ders derste anlaşılır ama evde öğrenilir. Bunu biraz açacak olursak: Dersi anlamanızda okulunuzun, sınıfınızın, hocanızın önemi büyüktür, ancak işin büyük kısmı kişide biter. Konunun derste anlaşılması (ufak tefek eksikler olması gayet normaldir . .) sonucu iki durum ortaya çıkmaktadır: Biri ilgisiz kalıp unutmak, diğeri ise kalıcı olarak öğrenmek. Derste dinlediğiniz, anladığınız konunun peşini bırakmamalı eksik kalan noktaları gidererek kısa sürede bol soru çözümü ile konuyu öğrenmelisiniz. Ancak bu şekilde anladığınız konuyu kalıcı olarak öğrenmiş olursunuz. Başlangıçta anladığınız konudan soru çözemediğiniz halde, artık öğrendiğiniz konudan soru çözmeyi becerebilir ve işin zevkini almaya başlarsınız.
         “Öğretmen, öğrenciye yol haritasını verir, yanlış yola sapmadan, sonuca en kısa şekilde nasıl ulaşılır?” bunu öğretir. Bu nedenle öğretmenin önemi büyüktür. Öğrenmede öğretmenin anlattığı konu dikkatli dinlenmeli, verdiği tekniklere ve pratik kurallara ayrıca önem gösterilmelidir. Öğretmenden bu bilgileri sağlıklı alabilen bir öğrencinin bireysel çalışması bu bilgilerin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Ancak bireysel çabası olmayan bir öğrencinin başarıya giden yolda ne ailesi ne okulu ne de dershanesi etkili olabilecektir. Kişinin çevre faktörleri kendisine verilmiş bir tohum ise bu tohumu toprakla, suyla, güneşle birleştirecek olan kendisidir. Tabi bu kendisinin ne kadar kararlı ve yapacağı işe ne kadar inanmış olduğuna bağlıdır. Unutmamalıyız ki bir tohum ağaç olup, meyve vermek istemiyorsa toprağın altında çürüyüp gitmesinden başka bir alternatif yoktur.
         Kişi önce neyi niye yaptığını bilmeli! İşte bunu bilirse, sonucunu düşünebilirse en ağır şartlar dahi onu yıldıramaz. Almakta olduğunuz eğitim sadece sınavlardan yüksek puan almanızı sağlamıyor; hangi okullarda okuyacağınızı, hangi kalitede eğitim alacağınızı belirliyor. Ve bunların katkısıyla nasıl bir iş sahibi olup nasıl bir hayat standardına sahip olacağınız ortaya çıkıyor.
         İşte size iki yol; Biri kolay ama neticesi belirsiz! Diğeri meşakkatli ama neticesi sizin okuyacağınız okulları, gireceğiniz sınavlardan alacağınız puanları, mezun olacağınız üniversiteleri, edineceğiniz meslekleri, sosyal statünüzü değiştirebilecek, kısacası sizin hayatınıza yön verecek. Seçim size ait . .
Size ve tüm öğrencilerimize başarılar, az sıkıntılı bir eğitim süreci diliyorum.Az sıkıntılı çünkü yaşayan her canlının sıkıntısı vardır, “Sıkıntısız baş bostan korkuluğunda olur.”
         Her şeyin gönlünüzce olması temennisiyle…
 
İbrahim AVCILAR
Matematik Öğretmeni / Editör
E-Mail:
 

kalan karakter 1000

yorumlarınız onaylandıktan sonra yayınlanacaktır 
Yorumlar
liseden mezun olalı on sene oldu eğitim hayatımda öğrenemediğimi burda yeiden öğreniyorum.teşekkür edrim
tsk
hocam sizin muhteşem videolarınız sayesinde geometri kabusum sona ermek üzere..:))meslek lisesi öğrencisiyim ve malesef geometri dersimiz yok,tek başıma çalışmayı denedim ama yapamayınca pes etmiştim ,sayenizde her şey değişti...tşkr..:))
Hocam çooookk tşk ediyorm bunları uygulayacağım ve matematik dersini bitireceğim
Geleceği inşa edecek öğretmenler umarım sizlersinizdir. Teşekürler sayın Hocam
gerçekten çok güzeldi buna kötü yorum verene diycek bişeyim yok!!!
çok güzel bilgiler var iyişallah matematik sevmeyenlere sevdirir
matamatik insanın içinde olan canlı bi histir ve bu hisin herkesin değerlendirmesi gerekir hadi el ele ve matamatik öğrenelim ve matamatik taki canlı bi his hadi arkadaşlar matamik öğrenmerye saçma değil gerçek :)
çok teşekür ederim.. aydınlatıgınız için
evet
matematiğin zor olduğunu düşünmüyorum sadece insalar düşünmek istemiyorlar o kadar tek sorun bu :D
teşekkür ederim yol gösterdiğiniz için :)
Site çok faydalı olmuş fakat bir kere açtım bir daha videolar açılmıyor oğlumun matematik ve geometri dersleri sorunlu bu siteyi gördüğüm de çok mutlu oldum fakat açamıyorum
kardeşimden kurtulmak için açtım ama dalınca hepsini okudum ve çok etkilendim. çok etkileyici olmuş teşekkurler.
Bilgilerinizle bizleri aydınlattığınız için çok teşşekkürler.
Hocam tşkler sizi kutluyorum bana güven verdiniz çok teşekkürler ben matematigin m sini bilmiyordum ama bu siteye girince artık matematigin her konuda bilgi sahibi oluyorum ALLAH sizden razı olsun böyle bir ücretsiz site yaptıgınız için hepinize çok teşekkür ediyorum ALLAH ne muradınız varsa versin amin :)